12 Ιαν 2018

Igor Silva de Almeida (2018-...)

Ο Ίγκορ Σίλβα ντε Αλμέιδα γεννήθηκε στις 21/08/1996 στο Ρίο ντε Τζανέιρο.  Ξεκίνησε την καριέρα του από τις ομάδες υποδομών της Κομερσιάλ του Σάο Πάουλο και πολύ γρήγορα, χωρίς να έχει παραστάσεις από το πρωτάθλημα Βραζιλίας καλά καλά, βρέθηκε στη χώρα μας ως δανεικός στον Αστέρα Τρίπολης, το καλοκαίρι του 2015. Στην ομάδα της Τρίπολης αγωνίστηκε αρχικά στην ομάδα των νέων, όπου είχε πολύ καλή παρουσία σημειώνοντας μάλιστα 11 γκολ αγωνιζόμενος - κυρίως - ως δεξιός μέσος. Έκανε μάλιστα το ντεμπούτο του με την πρώτη ομάδα εναντίον μας, στο 1-1 του κυπέλλου με τον Αστέρα στις 03/02/2016, όταν αγωνίστηκε για 18' λεπτά.

Η πολύ καλή του παρουσία είχε ως αποτέλεσμα την απόκτηση του από την ομάδα της Τρίπολης έναν χρόνο αργότερα, τον Ιούλιο του 2016. Προωθήθηκε στην 1η ομάδα πλέον και μετά τις πρώτες δύο αγωνιστικές (την 1η έμεινε στον πάγκο, την 2η έπαιξε για ένα ημίχρονο) άρχισε να αγωνίζεται ως βασικός. Πέτυχε μάλιστα το παρθενικό του τέρμα καθώς και την 1η του ασίστ στο νικητήριο 3-2 επί της ΑΕΚ στην Τρίπολη, παρ'οτι είχε αλλάξει θέση και πλέον αγωνιζόταν ως δεξιός μπακ, "σερβίροντας" το 1-1 στον Στανισλάβλιεβιτς και δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του με 2-1. Ένας τραυματισμός όμως τον άφησε εκτός ομάδας για 5 αγώνες, έπαιξε ξανά στην ήττα με 0-5 από τον Παναθηναϊκό όμως ένας νέος τραυματισμός τον άφησε εκτός για το υπόλοιπο της σεζόν.

Επανέκαμψε τη νέα σεζόν και κέρδισε ξανά θέση βασικού στην ομάδα του, με την οποία έγραψε 12 συμμετοχές στον 1ο γύρο του πρωταθλήματος 2017-2018, καθώς και άλλες 2 στο Κύπελλο. Εκεί ήρθε η πρόταση του Ολυμπιακού που έψαχνε μια εναλλακτική λύση για το δεξί άκρο της άμυνας, πίσω από τον Ομάρ Ελαμπντελαουί, έτσι ο Βραζιλιάνος από τον Ιανουάριο του 2018 υπέγραψε στον Ολυμπιακό, μετά από 34 συμμετοχές, 1 γκολ και 2 ασίστ με την ομάδα του Αστέρα.